Çin Hazineleri1

Çin hazineleri ve Yeraltı Ordusu Topkapı Sarayı’nda

2012 Türkiye’de Çin Kültür Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen sergiler, tarih ve kültür meraklılarıyla buluştu. Dünyanın 8. Harikası olarak değerlendirilen Yeraltı Ordusu’ndan örnekler ve ünlü Çin hazineleri Topkapı Sarayı’nda, Çin mağara sanatı ise MSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde 20 Şubat 2013 tarihine kadar tarih ve kültür meraklılarını bekliyor.

2012 yılı Türkiye’de Çin Kültür Yılı etkinlikleri, 20 Kasım 2012 – 20 Şubat 2013 tarihleri arasında, kültürel etkinliklere damga vuracak iki büyük sergi ile devam ediyor. “Çin Hazineleri” sergisi, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine alınan Çin’in ölümsüz ordusu Terracotta Askerleri’nin de yer aldığı 101 adet paha biçilmez eserle izleyicilerle buluşuyor. “Dunhuang’in Renkleri – İpek Yoluna Açılan Büyülü Kapı” sergisi ise, Dünya Kültür Mirasları listesindeki Dunhuang Mağara Tapınakları Budist Sanatını sanatseverlerle bir araya getiriyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çin Başkonsolosu Zhang Qingyang ve Çin Devlet Kültürel Miras İdaresi Başkanı Lİ Xiaojieve’nin katılımıyla açılışı yapılan sergiler;  TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çin Kültür Bakanlığı, Dunhuang Akademisi ve China Arts & Entertainment Group işbirliğiyle düzenlendi.

“Çin Hazineleri” sergisine Topkapı Sarayı Müzesi – Has Ahırlar ev sahipliği yapıyor. “Dunhuang’in Renkleri – İpek Yoluna Açılan Büyülü Kapı” sergisi ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde büyüleyici mağara sanatının resim ve heykellerinin canlandırmasını izleyicilerle buluşturuyor.

Çin Hazineleri: 11 müzeden toplanan 101 eser Topkapı Sarayı’nda

“Çin Hazineleri”; Yasak Şehir Müzesi, Şanghai Müzesi, Qin Shihuang Müzesi başta olmak üzere, Çin’in 11 önemli müzesinin 101 eserini sanatseverlerle buluşturuyor. İmparator Qin Shihuang Mozolesi parkından gelen, pişmiş topraktan yapılmış ve dünyanın 8. Harikası olarak nitelendirilen savaşçı heykellerinin özel aynalar yardımıyla çoğaltılarak imparatorun dev yeraltı ordusunun ihtişamının yeniden canlandırıldığı bölüm, serginin odak noktasını oluşturuyor. Sergide ayrıca, beş bin yıllık Çin uygarlığının tarihsel aşamaları; uygarlığın doğuşu, ülkede birliğin sağlanması, İpek Yolu’nun getirdiği zenginlik dönemi ve görkemli imparatorluk dönemi tanıtılıyor. Özenle seçilen Çin hazineleri arasında yeraltı ordusunun yanı sıra, renkli toprak kaplar, tunç araç gereçler, Qing İmparatorluk Sarayı’ndan gelen paha biçilmez eserler, Çin halkının Türk halkına bir dostluk jesti olarak izleyiciye sunuluyor.

Dunhuang’ın Renkleri: Mağara resim ve heykel sanatı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin değerli katkılarıyla düzenlenen “Dunhuang’ın Renkleri- İpek Yoluna Açılan Büyülü Kapı” sergisi, bu ünlü mağaralarda yer alan etkileyici resim ve heykellerin canlandırmaları ile beş ana bölüm halinde ziyaretçilerle buluşuyor.

Yönetimini ve küratörlüğünü Dunhuang Akademisi’nden Fan Jinshi, Luo Huaqing, China Arts & Entertaintment Group’tan Wan Jiyuan, Peter Huang, Ma RuiQing ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Caner Karavit’in üstlendiği sergiye Çin Halk Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Gansu İlçe Yönetimi resmi olarak destek veriyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tink, Kült ve COSCO Europe ise serginin sponsorları arasında yer alıyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde, sergiyle birlikte drama dans gösterileri ile Dunhuang ve İpek Yolu hakkında akademik konferanslar da düzenleniyor. Aynı mekanın Sarnıçlar bölümünde açılan Çin çay evi ise sergi süresince ziyaretçilere Çin çay kültürünü tanıtıyor.

Çin Hazineleri Sergisi

Bölüm I: Çanak çömlek yapımı, tarımın başlaması ile yerleşik hayata geçilmesi gibi çok önemli gelişmeleri içeren Yeni Taş Çağı’na ait seramik kaplar ile dini törenlerde kullanılan aletler sergileniyor.

Bölüm II: Üretim ustalığı ve zengin içeriğiyle dünyada özel bir konuma sahip olan Çin tunçları bu bölümde sergileniyor. Xia, Shang, Batı Zhou, İlbahar-Sonbahar (M.Ö. 770-7) ve Qin (M.Ö. 221-206) Hanedanlarına ait dini törenlerde kullanılan devlet yönetimi ve yetki sembolü üçayaklı sehpalar, yemek kazanları ve kapları, içki kapları, leğen ve ibrikler bu bölümde yer alıyor.

Bölüm III: M.Ö. 221 yılında altı devleti yıkarak Çin’in ilk birleşmesini gerçekleştiren Qin Hanedanı’nın, (M.Ö. 221-206) ilk imparatoru Qin Shihuang’a eşlik eden, tamamı gerçek boyutlarda ve birbirinden farklı özelliklerde yapılmış yer altı ordusundan dört asker ve bir at heykeli üçüncü bölümde yer alıyor. 1974 yılında tesadüfen bulunan ve genişliği 20 bin metrekareyi geçen kazı alanından binlerce terakota asker, yüzlerce savaş arabası ve on binlerce silah çıkarılmıştır. Sergide bu silahlardan örnekler de yer alıyor.

Bölüm 1V: Dördüncü bölüm, siyası iktidarını sağlamış, ekonomik ve askeri güce sahip Han Hanedanı’na (M.Ö. 206-220) ayrılmıştır. Shan’anxi eyaletine bağlı Xianyang kentindeki Hanyang Mezarlığı’nda bulunan zırhlı terakota asker heykeli, terakota erkek, müzisyen, horoz, tavuk ve sığır heykelleri ile günlük yaşamda kullanılan eşyalar bu bölümde yer alıyor.

Bölüm V:  Mağaralarda yapılan Buda heykelleri ile başlayan Budist sanatı, Çin’in sonraki dönemde mimarlık, heykel ve müzik gibi sanatları üzerinde büyük etki yapmıştır. Sergide gösterime sunulan Çin Budizm’indeki dört büyük Buda’dan biri olan Guanyin Buda’sının yanı sıra buda kabartmaları ve Budist mezarlığına gömülen eşyalar yer alıyor.

Bölüm VI: İpek Yolu’yla yapılan ticaret ve Batı ile ilişkilerin zirveye ulaştığı Tang Hanedanı (618-907) ile Beş Hanedan (907-960) dönemine ait örnekler, farklı kültürlerin özelliklerini yansıtıyor. Göçebe kabilelere mensup insan heykelleri, Batı Bölgeleri’ne ait müzik aletlerinden uyarlanan renkli davul, uğurlu hayvan ve üzüm desenli tunç ayna, Feng Hui Mezarlığı’nda bulunan müzisyen kabartmaları bu bölümün önemli örnekleridir.

Bölüm VII: Sanghai ve Yasak Kent Müze koleksiyonlarında yeralan ve Çin’in önemli seramik fırınlarında üretilmiş Song, Yuan ve Ming hanedanlarına ait örneklerle Çin porselenleri bu bölümde yer alıyor.

Bölüm VIII: Yasak Kent Müzesi koleksiyonlarından seçilen porselen tunç ve yeşimden yapılan çeşitli eşyalar, masa paravanı ve saatler ile saraydaki görkemli ve lüks yaşamı anlatan eserler yer alıyor.

Dunhuang Mağara Tapınakları Budist Sanat Sergisi

Bölüm I- Mekansal olarak Dunhuang: İpek yolu üzerinde Çin ve Batı kültürlerinin kesiştiği stratejik bir noktada yer alan ve İmparator Han Hanedanı imparatoru Wu tarafından MÖ. 111 yılında kurulan Dunhuang, çok kültürlü bir şehir olarak her zaman önemini koruyor. Dunhuang mağaraları bölgede; Mogao mağaraları, Batı Bin Buda mağaraları, Yulin mağaraları, Doğu Bin Buda mağaraları ve Subei şehrindeki 812 mağaradan oluşan tüm mağaraları kapsıyor.

Bölüm II- 1000 yıl boyunca Dunhuang: Bu bölümde, farklı dönemlere ait sanat yapıtlarını sunan Dunhuang’ın tarihsel değişim ve gelişimi anlatılıyor. Dunhuang mağaraları sadece Çin kültürünü yansıtan bir sanat eseri değil; Yunan, Roma, Budist, Hinduist, Gandhara sanatları ve Orta Asya üslupları gibi Doğu ve Batı kültürlerinin birarada eridiği bir pota olarak kabul ediliyor. Sergi, Çinlilerle diğer halklar arasındaki toplumsal, politik, ekonomik, kültürel, bilimsel, teknolojik etkileşimleri göstermek açısından önem taşıyor.

Bölüm III- Buda’nın nirvanası ve Tang Hanedanı’nın rüyası: Bu bölümde Orta-Tang hanedanlığına ait büyük nirvanaya ulaşan Buda (Mogao mağaraları, 158 nolu mağara, batı duvarı) tasvir ediliyor.

Bölüm IV- Harikulade ustalık ve özgün görünüm: Farklı tarihsel dönemlere ait ve farklı üsluplara sahip dört Dunhuang mağarası bu bölümde canlandırılıyor.

Bölüm V- Etkileşimler: Bu bölümde, seyirciye Dunhuang sanatını daha iyi anlayabilmesi için eğitim kitapçıkları, sanat bulmacaları, fotografik malzemeler, videolar, multimedia gösterileri gibi interaktif olanaklar sunuluyor.

 

2012 TÜRKİYE’DE ÇİN YILI

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ ETKİNLİKLERİ TAKVİMİ:

Sergi: “Dunhuang’in Renkleri- İpek Yoluna Açılan Büyülü Kapı”, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, 15 Kasım 2012 – 7 Ocak 2013,  Her gün 10.00 – 19.00 saatleri arasında…

Drama Dans: “Dunhuang: Rüya Ülkem”, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Tek Kubbe Salonu, 15 Kasım – 25 Kasım 2012,  Her gün 18.30’da.

 

 

 

 

1 Yorum

  1. The Gaste

    21.11.2012

    Cevapla

    Çin hazineleri olmasın

Bir Cevap Yazın

Tumblr

  • photo from Tumblr

    Pazar günleri ruh halim #100happydays (Kosuyolu Parki)

E-Bülten Aboneliği

Zeynep Mengi'nin yeni yazılarını e-posta bülteni ile takip etmek isterseniz lüften geçerli e-posta adresinizi yazın.